A téli ünnepek sok vidámságot és bőséges ünnepi étkezést hoznak magukkal. A legtöbb tradicionális ételben megtalálhatók a különböző allergének, de egy kis tervezés és előkészület segíthet, hogy biztonságosan és allergénmentesen elkészítsük az ünnepi menüt, függetlenül attól, hogy vendégek vagy házigazdák leszünk. Akár otthon főzünk, akár a nagyi főztjét fogyasztjuk, ez a nyolc tipp segíthet abban, hogy allergénmentesen tudjon étkezni mindenki.
5 tipp az allergének elkerülésére otthon:
Készítsük az ételt otthon/vendégeljünk meg másokat
Otthon mindenki saját magának találhatja ki, hogy mit és hogyan készít el, ezért ez lehet a legbiztonságosabb módja az allergének kivédésének. Lehet csak az adott allergénektől mentes ételeket készíteni és a vendégeket tájékoztatni, hogy mit és mit nem hozhatnak magukkal, de lehet allergéneket tartalmazó ételeket is felszolgálni. Utóbbi esetében érdemes elkülöníteni a kettőt a keresztszennyeződés megelőzése érdekében.
Feldolgozatlan nyersanyagok
Minél kevésbé feldolgozott egy élelmiszer, nyersanyag, annál több munka ételt készíteni belőle, viszont sokkal kisebb eséllyel szennyeződik allergénekkel. Főzés során érdemes a nyers tőkehúsokat, friss zöldségeket és fűszereket használni a befőttek, konzervek és fűszerkeverékek helyett. Hosszútávon még időt is spórolhatunk, mert nem kell minden egyes terméknek a címkéjét olvasni főzés közben.
A hagyományos recepteket módosítsuk allergénmentes termékekkel
A boltok polcain egyre több allergénmentes termék található, ezért egyes alapanyagok helyettesítése már nem okoz gondot. Fontos, hogy amit cserélünk, az hasonlítson az eredeti termékre. Cseréljük a tejet laktózmentes tejre, a lisztet gluténmentes lisztre. A receptekben szereplő tojás pedig sok esetben helyettesíthető áztatott, őrölt len vagy chia maggal.
Mindig olvassuk el a címkéket
Még ha úgy is gondoljuk, hogy az adott termék allergénmentes, olvassuk el a címkét. Az élelmiszergyártók gyakran változtatnak a feldolgozáson, csomagoláson, stb., ezért a korábban allergénmentes termékekben megjelenhetnek allergének.
Tartsunk mindent tisztán
A gyakori kézmosással és elkülönített ételkészítési eszközökkel csökkenteni tudjuk a keresztszennyeződés kialakulását.
3 tipp, ha vendégségbe megyünk:
Ajánljuk fel a segítséget a házigazdának
Ha segítséget nyújtunk a menü megtervezésében vagy az összetevők vásárlásában, kiválaszthatjuk azokat a termékeket, amelyekről tudjuk, hogy allergénmentesek. Nyugodtan megkérhetjük arra is, hogy a címkéket tartsa meg, ebből is tájékozodni tudunk.
Vigyünk nassolnivalót/desszertet
Ha a főzésben nem tudunk segíteni, akkor érdemes valamilyen harapnivalót biztosítani. Ilyenkor szóba jöhetnek a friss gyümölcsök, zöldségek, mártogatósok, allergénmentes pékárúk és édességek.
Kommunikáció
A kommunikáció kulcsfontosságú. Sok esetben a házigazdáknak ismeretlen terület ez és könnyen az „egy kicsi nem fog megártani” gondolkodásmód áldozataivá válnak. Ilyenkor tisztázni kell a tényt, hogy igen is árt a kis mennyiség is és szívesen segítünk a vásárlásban, előkészítésben, ezáltal mindenki számára kényelmesebb és magabiztosabb környezetet teremtve.
Források: https://www.eatright.org/

Középiskolás koromban kezdtem érdeklődni a gasztronómia, az étkezés, az ételkészítés és annak a kultúrája iránt, elsőkörben ezért is választottam a diétás szakács pályát. Azonban annyira nem találtam meg önmagam ezen a karrierúton. Habár, a főzés hobbi szinten, mint szenvedély a mai napig megmaradt és autoditakta módon űzöm. Kevésnek éreztem a tudásom, nem értettem a főzés miértjét és, hogy a különböző technikák és alapanyagok miért azt eredményezik, amit később a tányéron látok vissza. Ezért behatóbban szerettem volna megismerni, hogy az elfogyasztott ételek hogyan is szolgálják az egészségünket. A különböző technikák miként módosíthatják az étel jellegét, állagát, ízét. Hogyan tehetjük őket egy-egy alapanyag kicserélésével egészségesebbé vagy finomabbá, és hogy mi is történik ilyenkor sejtszinten a szervezetünkben. Ezért is döntöttem úgy, hogy dietetikus szeretnék lenni és segíteni azokon, akik célba vették az egészségmegőrző és tudatos étkezést, de nem teljesen biztosak magukban. Remélem a későbbiekben többen is megértik majd azt a mondást, hogy azzá válsz, amit megeszel.
Bármilyen kérdés adódna vedd fel velünk a kapcsolatot az info [kukac] tisztanelni.hu e-mail címen vagy a FaceBook oldalunkon keresztül: TisztanElni a FaceBookon
Legyen szép napod!