Világszerte milliók esküdnek fel újévkor különböző, új szokások kialakítására. Ezen fogadalmak leginkább az egészségesebb étkezés, fogyás és több testmozgás körül mozognak, ám márciusra ezek a szándékok rendre elhalványulnak, de csak annyira, hogy jövőre még megtudjuk fogadni őket újra. Most azt próbáljuk meg röviden összeszedni, minek köszönhető ez a tendencia és mit tehetünk azért, hogy kitartsunk fogadalmaink mellett.
Régi szokások
A kudarc mögött egyrészt az áll, hogy alábecsüljük megtörni kívánt, mélyen berögződött szokásainkat, az ebből adódó sikertelenség pedig aláássa akaraterőnket. Szokásainknak pedig van ereje bőven, a napi tevékenységek 40%-át szokások, automatikus rutin tölti ki. Ezek haszna, hogy energiát spórol velük az agyunk, hiszen nem kell folyton döntéseket hozni.
A rutin cselekvést egy környezeti jel váltja ki, ez lehet egy napszak, egy hely, egy szag stb. Ezt követi maga a szokás, majd az abból adódó jutalom, ami megerősíti a cselekvést. Így például egy érzelmi evő számára a környezeti jel a stressz, a cselekvés az evés, a jutalom pedig az átmeneti megkönnyebbülés. Az ördögi kör tehát a környezeti jellel kezdődik. Egy 89′-es kutatás szerint segít a szokások megtörésében, ha ezeket a jeleket megpróbáljuk elnyomni, hatástalanítani. Emellett érdemes az új szokásunkhoz is valamilyen jutalmat rendelni.

Reális célok újévkor
Egy másik probléma, hogy hajlamosak vagyunk irreális célokat kitűzni. A szokások megtöréséhez akaraterő kell, az hogy ellen álljunk a kísértésnek. A nehézség főleg abból adódik, hogy az akaraterő úgy működik akár egy izom. Folyamatos energiát igényel, hosszas igénybevétel után pedig elfárad. A hirtelen, drasztikus viselkedés változtatások azért buknak el rendre, mert teljesen kikészítik az akaraterőnket, aminek köszönhetően visszaesünk. Apró változtatások esetén viszont könnyebben kitart akaraterőnk,ezért érdemes reális, elérhető célokkal dolgozni.
A következőket érdemes figyelembe venni:
1. Egyszerre egy szokásra koncentráljunk. Ez nem meríti ki annyira akaraterőnket.
2. Reális változást tűzzünk ki.
3. Írjunk naplót a változásról. Több kutatás is azt mutatja, hogy az ön-monitorozás hozzájárul a sikerhez.
4. Legyünk specifikusak. Ne csak azt mondjuk, hogy többet akarok mozogni. Találjuk ki, hogy mit, mikor, kivel, hol, milyen időközönként fogunk sportolni. Minél specifikusabban megfogalmazzuk a részleteket, annál valószínűbb, hogy tényleg megtörténik a cselekvés.
5. Legyünk türelmesek. Egy szokás kialakulása egy-két hónapba is telhet, ezért fontos, hogy ne várjunk csodát egy hét után.
6. Ne riasszon el minket a visszaesés. Bármin akarunk dolgozni, a fejlődés nem folyamatos. Természetes, hogy lesznek hullámvölgyek.
Források:
Mindig is bennem volt a vágy, hogy jobban megismerjem az emberi lélektant és ezt valamilyen segítő szakmában jóra fordítsam. Így kerültem a pszichológia tanulás hosszadalmas, de hálás útjára. Célom leginkább a táplálkozás, a mindennapi szokások és pszichológia közti kapcsolatot boncolgatni. Cikkeinknek főként az “ép testben ép lélek” gondolat szolgál alapul, én főként az utóbbi megértésére próbálok majd egy kis rálátást adni írásaimmal, mindezt elsősorban nem azzal a szándékkal, hogy tanácsot adjak, hanem hogy a nagyobb tudatosság és önismeret fontosságát hirdessem. A leírtak átgondolásának és felhasználásának lehetősége már a kedves olvasóé.
Bármilyen kérdés adódna vedd fel velünk a kapcsolatot az info [kukac] tisztanelni.hu e-mail címen vagy a FaceBook oldalunkon keresztül: TisztanElni a FaceBookon
Legyen szép napod!