A fehér köpeny
Hippokratész úgy gondolta, hogy az orvos jól öltözött, tiszta és jó illatú kell legyen. Akkoriban hitték, hogy a komoly öltözettel fejezi ki, hogy komoly esemény neki a pácienssel való találkozás. Később, a XI. századi Itáliában azt is gondolták egy orvos keresete a megjelenésétől függ. Persze egy orvos öltözékénél funkcionális és higiéniai szempontokat is figyelembe kell venni. Ez az öltözet sok féle formát öltött a múltban. Ezek közül a ma jól ismert fehér köpeny csupán egy bő száz évre nyúlik vissza.
Formális vagy informális
A fehér köpeny használata bizonyos helyeken azonban egyre inkább kiesik a gyakorlatból. Elterjedt a gondolat, hogy egyenlőbb, kevésbé atyai kapcsolat jöhet létre orvos és páciens között ha utóbbi hétköznapibb viseletben jelenik meg. A formális viselet (öltöny, nyakkendő férfiaknál; blúz, minimális smink nőknél) általában preferáltabb a betegek körében, mint a lezser(tornacipő, farmer). Egyrészt növeli az orvos kompetenciájába táplált bizalmat, másrészt viszont barátságtalanabbnak, kevésbé megközelíthetőnek és megértőnek mutathatja be. Mindez jelentősen befolyásolja, hogy a beteg mennyire nyílik meg az orvosának, mennyire hajlandó közreműködni, ez pedig befolyásolja a diagnózisok pontosságát és a munka hatékonyságát.
Vérnyomás változás

Az orvos öltözete tehát hozzájárulhat egy kórházi környezetben gyakran megfigyelhető jelenséghez, a fehér köpeny hatáshoz, mely a kórházi látogatás miatt bekövetkező vérnyomás emelkedésre utal. Amint a beteg elhagyja a kórházat a vérnyomása visszaesik a normális szintre. A fehér köpeny hatás mögötti mechanizmusok nem teljesen világosak, valószínűleg több tényező kombinációjának az eredménye, mint pl. a környezet, stressz, orvos öltözete stb. Gyakorlati jelentősége abban áll, hogy limitálja a kórházi vérnyomásmérések megbízhatóságát, hiszen különbséget mutat a valódi és kórházi vérnyomás között.
Ambivalens eredmények
Az orvosi ruházat megítéléséről rendkívül ellentmondásosak az eredmények. Menahem és Shvartzman 98′-as kutatásában a résztvevők 75%-ánál nem számított különösebben az orvos öltözete, de ha választani kellett 52%-uk a fehér köpenyt preferálta. Ikuska 99′-ben azt az eredményt kapta, hogy fehér köpenyes orvosnál konzultáló betegek közül többen számoltak be feszültségről, mint a lezser öltözetű orvosnál. Ugyanabban az évben McCarthy és mtsai. azt kapták hogy míg a szülők csupán 35%-a preferálja, hogy gyermeke orvosa fehér köpenyt viseljen, a gyerekek 54%-a részesítette azt előnyben. Brase és Richmond pedig a népszerű hiedelemmel ellentétben arra jutottak, hogy a betegek megnyílását a tekintélyt sugalmazó öltözet inkább facilitálta, mint a barátságos.
Jelenős következtetésekre tehát még nehéz jutni. Az tűnik egyre valószínűbbnek, hogy a lezser ruházat nem a legjobb választás. Nem segíti a beteg megnyílását, nem sugároz tekintélyt, sem kompetenciát.
Források:
Mindig is bennem volt a vágy, hogy jobban megismerjem az emberi lélektant és ezt valamilyen segítő szakmában jóra fordítsam. Így kerültem a pszichológia tanulás hosszadalmas, de hálás útjára. Célom leginkább a táplálkozás, a mindennapi szokások és pszichológia közti kapcsolatot boncolgatni. Cikkeinknek főként az “ép testben ép lélek” gondolat szolgál alapul, én főként az utóbbi megértésére próbálok majd egy kis rálátást adni írásaimmal, mindezt elsősorban nem azzal a szándékkal, hogy tanácsot adjak, hanem hogy a nagyobb tudatosság és önismeret fontosságát hirdessem. A leírtak átgondolásának és felhasználásának lehetősége már a kedves olvasóé.
Bármilyen kérdés adódna vedd fel velünk a kapcsolatot az info [kukac] tisztanelni.hu e-mail címen vagy a FaceBook oldalunkon keresztül: TisztanElni a FaceBookon
Legyen szép napod!