Egymásra ható körülmények a válásban
Korábban azt fejtegettük, hogy a válás egyes életkorokban eltérő fejleményekhez vezethet. Fontos szempont az is, hogy gazdasági, pénzügyi háttérnek milyen szerepe van a válásban, illetve milyen szocioökonómiai következményekkel jár a család számára. Köztudott, hogy a válás károsan hat a gyerekekre, de a feltételezések eltérőek arról, hogy a hatásokat a válás közvetlen következményi, vagy esetleg egyéb körülmények – mint például pénzügyi nehézségek – váltják ki. Clarke és mtsai. például azt találták meglepő módon, hogy az első három évben nem károsítja a pszichológiai fejlődést maga a válás, csak az egyéb változók. Ugyanis a nők és gyerekek gazdasági státuszát is erősen befolyásolja a párok szeparációja.
Emellett a meghatározó elemekre – mint az egyik szülő elvesztése, szülővel való kapcsolat, pénzügyi nehézségek, szülők konfliktusa, stresszel járó változások – nem elkülönülve kell gondolnunk, hanem mint egymásra ható faktorokra. Így a nehéz pénzügyi helyzet stresszesebbé teszi az anyát, akinek ezáltal a szülői tevékenysége nem lesz olyan kielégítő. Ha nem tud eleget költeni gyereke oktatására, öltöztetésére, szabadidős tevékenységére az a gyerekben is frusztrációt okoz.
Nagyobb jólétben nincs gond?
Ezek alapján igen közkedvelt képzet az, hogy a jóléti országokban kevésbé jelentősek az ebből adódó negatív következmények. Egy 2006-os kutatás ebből a szempontból hasonlította össze Norvégiát az Egyesült Államokkal. Az eredmények szerint az egy szülővel felnövő gyerekek majdnem minden téren hátrányosabb eredményeket mutattak, mint az ép családok gyerekei. A kamaszkorúak majdnem kétszer akkora valószínűséggel nyúlnak illegális anyagokhoz, isznak alkoholt, válnak rendszeres dohányozókká, mutatnak erőszakos viselkedést és érnek el rossz tanulmányi eredményt. Összességében az volt a következtetés, hogy nincs kifejezett eltérés a válás Norvégiában és USA-ban tapasztalható hatásai között, a norvég anyák nagyobb fizetésétől és a váláshoz való liberálisabb hozzáállástól függetlenül.
Szingli szülő
Az is kérdés lehet, hogy a válás, vagy az egy szülővel való felnövés-e a probléma. Egyedülálló anyák valószínűleg pénzügyileg nagyobb hátránnyal indulnak. Dawson azt találta, hogy a két szülős gyerekek 12%-a, elvált szülők gyerekeinek 16%-a, egyedülálló anyával felnövő gyerekek 20%-a bukik meg tanulmányai során. Clarke és munkatársai arra jutottak, hogy a szingli anyák fiatalabb korban vállaltak gyereket, tanulatlanabbak, nagyobb eséllyel afroamerikaik, hajlamosabbak a depresszióra és jóval kisebb a fizetésük az elvált anyáknál. Eredményeik szerint az egy szülős családból jövő gyerek rosszabbul teljesített kognitív érettség terén 24 és 36 hónaposan, mint a két szülővel rendelkezők.