Egymásra ható körülmények a válásban
Korábban azt fejtegettük, hogy a válás egyes életkorokban eltérő fejleményekhez vezethet. Fontos szempont az is, hogy gazdasági, pénzügyi háttérnek milyen szerepe van a válásban, illetve milyen szocioökonómiai következményekkel jár a család számára. Köztudott, hogy a válás károsan hat a gyerekekre, de a feltételezések eltérőek arról, hogy a hatásokat a válás közvetlen következményi, vagy esetleg egyéb körülmények – mint például pénzügyi nehézségek – váltják ki. Clarke és mtsai. például azt találták meglepő módon, hogy az első három évben nem károsítja a pszichológiai fejlődést maga a válás, csak az egyéb változók. Ugyanis a nők és gyerekek gazdasági státuszát is erősen befolyásolja a párok szeparációja.
Emellett a meghatározó elemekre – mint az egyik szülő elvesztése, szülővel való kapcsolat, pénzügyi nehézségek, szülők konfliktusa, stresszel járó változások – nem elkülönülve kell gondolnunk, hanem mint egymásra ható faktorokra. Így a nehéz pénzügyi helyzet stresszesebbé teszi az anyát, akinek ezáltal a szülői tevékenysége nem lesz olyan kielégítő. Ha nem tud eleget költeni gyereke oktatására, öltöztetésére, szabadidős tevékenységére az a gyerekben is frusztrációt okoz.
Nagyobb jólétben nincs gond?

Ezek alapján igen közkedvelt képzet az, hogy a jóléti országokban kevésbé jelentősek az ebből adódó negatív következmények. Egy 2006-os kutatás ebből a szempontból hasonlította össze Norvégiát az Egyesült Államokkal. Az eredmények szerint az egy szülővel felnövő gyerekek majdnem minden téren hátrányosabb eredményeket mutattak, mint az ép családok gyerekei. A kamaszkorúak majdnem kétszer akkora valószínűséggel nyúlnak illegális anyagokhoz, isznak alkoholt, válnak rendszeres dohányozókká, mutatnak erőszakos viselkedést és érnek el rossz tanulmányi eredményt. Összességében az volt a következtetés, hogy nincs kifejezett eltérés a válás Norvégiában és USA-ban tapasztalható hatásai között, a norvég anyák nagyobb fizetésétől és a váláshoz való liberálisabb hozzáállástól függetlenül.
Szingli szülő
Az is kérdés lehet, hogy a válás, vagy az egy szülővel való felnövés-e a probléma. Egyedülálló anyák valószínűleg pénzügyileg nagyobb hátránnyal indulnak. Dawson azt találta, hogy a két szülős gyerekek 12%-a, elvált szülők gyerekeinek 16%-a, egyedülálló anyával felnövő gyerekek 20%-a bukik meg tanulmányai során. Clarke és munkatársai arra jutottak, hogy a szingli anyák fiatalabb korban vállaltak gyereket, tanulatlanabbak, nagyobb eséllyel afroamerikaik, hajlamosabbak a depresszióra és jóval kisebb a fizetésük az elvált anyáknál. Eredményeik szerint az egy szülős családból jövő gyerek rosszabbul teljesített kognitív érettség terén 24 és 36 hónaposan, mint a két szülővel rendelkezők.
Források:
Kapcsolódó tartalom:
Mindig is bennem volt a vágy, hogy jobban megismerjem az emberi lélektant és ezt valamilyen segítő szakmában jóra fordítsam. Így kerültem a pszichológia tanulás hosszadalmas, de hálás útjára. Célom leginkább a táplálkozás, a mindennapi szokások és pszichológia közti kapcsolatot boncolgatni. Cikkeinknek főként az “ép testben ép lélek” gondolat szolgál alapul, én főként az utóbbi megértésére próbálok majd egy kis rálátást adni írásaimmal, mindezt elsősorban nem azzal a szándékkal, hogy tanácsot adjak, hanem hogy a nagyobb tudatosság és önismeret fontosságát hirdessem. A leírtak átgondolásának és felhasználásának lehetősége már a kedves olvasóé.
Bármilyen kérdés adódna vedd fel velünk a kapcsolatot az info [kukac] tisztanelni.hu e-mail címen vagy a FaceBook oldalunkon keresztül: TisztanElni a FaceBookon
Legyen szép napod!