A verésnek nincs előnye más módszerekkel szemben
A kutatások 90%-a egyetért abban, hogy a gyerek elverése káros. Murray Strauss – a New Hampshire Egyetem hajdani professzora – kollégáival azt találta, hogy az elmúlt negyven év kutatásai erősen a gyermekek megütése ellen érvelnek. Könyvében több mint 7000 családról és 32 országból származó kutatást összegzett, melyek eredményei döntően abba az irányba mutatnak, hogy a gyermek erőszakos megfenyítése végső soron detrimentális. Noha lehet, hogy segít korrigálni a gyermek viselkedését, nincs előnye más metódusokkal szemben, viszont jelentős hátrányokkal jár.
Strauss így fogalmazott:
A kutatások kimutatják, hogy a verés korrigálja a viselkedést. A kutatások viszont azt is kimutatják, hogy a verés nem működik jobban, mint a korrigálás más módszerei, mint a gyermekkel való beszélgetés és magyarázat, vagy a gyermek privilégiumaitól való megvonása. Mindemellett a kutatások tisztán kimutatják, hogy a verés nyereségeiért nagy árat kell fizetni.
Testi fenyítés hatásai
A gyermekbántalmazás összefüggésbe hozható gyenge mentális fejlődéssel, szülő és gyerek közti gyenge érzelmi kötődéssel. Megnövekszik ezen kívül annak az esélye is, hogy a gyermek maga is megüt majd más gyerekeket, vagy később magát a szülőt. Strauss és mtsai. kijelentik, hogy valószínűleg nincs a gyermekvédelem témakörében még egy olyan terület ahol a kutatási eredmények ennyire egyértelműek lennének.

Törvénybe iktatás
Ma már több mint 50 országban tiltja törvény a gyermekek testi fenyítését. Egyre több helyen felbukkan az a konszenzus, hogy ez a gyermek alapvető emberi jogai közé tartozik. Az ENSZ arra kér minden nemzetet, hogy a testi fenyítést tiltsa be. Magyarországon 2005 óta védi törvény a gyermekeket testi fenyítéstől, ezzel hazánk lett a 15. ország a világon amely ezt bevezette. Az elsők a svédek voltak, 1979-ben.
Források:
Mindig is bennem volt a vágy, hogy jobban megismerjem az emberi lélektant és ezt valamilyen segítő szakmában jóra fordítsam. Így kerültem a pszichológia tanulás hosszadalmas, de hálás útjára. Célom leginkább a táplálkozás, a mindennapi szokások és pszichológia közti kapcsolatot boncolgatni. Cikkeinknek főként az “ép testben ép lélek” gondolat szolgál alapul, én főként az utóbbi megértésére próbálok majd egy kis rálátást adni írásaimmal, mindezt elsősorban nem azzal a szándékkal, hogy tanácsot adjak, hanem hogy a nagyobb tudatosság és önismeret fontosságát hirdessem. A leírtak átgondolásának és felhasználásának lehetősége már a kedves olvasóé.
Bármilyen kérdés adódna vedd fel velünk a kapcsolatot az info [kukac] tisztanelni.hu e-mail címen vagy a FaceBook oldalunkon keresztül: TisztanElni a FaceBookon
Legyen szép napod!