Lássunk néhány érdekes kutatási eredményt, amit szülőként érdemes lehet tudni.
1. A szülők boldogabbak, mint a nem-szülők
Miközben számtalan forrásból hallhatunk manapság a gyereknevelés nehézségeiről, a kutatások arra hajlanak, hogy több a pozitívum, mint a negatívum. A gyereknevelés nyilván nehéz, olykor stresszes feladat, de egy 2013-as kutatás szerint a szülők több pozitív érzelmet nyernek a gyerekükért való törődésből, mint bármely más mindennapi tevékenységből, valamint boldogabbak, jobban érzik magukat és inkább érzik értelmesnek életüket, mint a nem-szülők. Ez a jelenség az apáknál még hangsúlyosabb volt. Ez az eredmény persze nem döntő, az évek során különböző eredmények születtek már-más országokban, de egy 2016-os kutatás szerint Magyarország azon helyek közé tartozik, ahol a szülők szignifikánsan boldogabbnak vallották magukat.
2. A testvérek is lehetnek nagyon eltérőek.
Furcsa, hogy két, azonos szülőktől származó testvér mennyire eltérő tud lenni. Egy 1987-es kutatás szerint a testvérek személyisége kb. annyira szokott azonos lenni, mint két idegené. Ez meglepő, ha arra gondolunk, hogy genetikai kódjuk 50%-ban ugyanaz, de ez esetben a környezet döntőbb. Mindkét gyereknek más barátai vannak, más kapcsolata van a szülővel, más a testvére, stb.. Ezért tehát, amíg egy nevelési stratégia az egyik gyereknél beválik, a másiknál nem biztos.
3. A helikopter szülőség összefüggésbe hozható a depresszióval
Helikopter szülőnek hívjuk azt, aki gyermekét túlfélti és nem hagyja hibázni. A név abból jön, hogy a szülő állandóan a gyerek felett „repked”. Egy 2013-as, egyetemistákkal végzett kutatásból az derül ki, hogy a túlkontrolláló szülőkkel rendelkezők nagyobb arányban szenvednek depressziós tünetektől és kevésbé érzik magukat kompetensnek. A törődés tehát nem egyenlő a túlóvással, kontrolálással és a babusgatással.
4. A házimunkát végezzük együtt
A gyerek boldogulásában hasznos, ha a szülők kijönnek egymással. A házimunka egy potenciális konfliktusforrás pároknál, de a kutatások azt mutatják, hogy ha ezt a két fél egy időben, egymás közt felosztva végzi, akkor mindketten elégedettebbek.
5. Ne káromkodj a gyerekkel!
A fegyelmezés nehéz feladat, néha az embert elragadják indulatai, de fontos, hogy szülőként ne dobáljunk szitokszavakat a gyerekre, mert ez minden esetben detrimentális. Egy amerikai kutatás mutatott rá arra, hogy a szigorú szóbeli fegyelmezés teljesítmény csökkenéssel jár kamaszoknál. Ezt a hatást az se semlegesítette, ha a szülő és a gyerek jó kapcsolatban voltak.
6. Lefekvési idő
A fejlődő gyermeki agynak fontos a megszokott lefekvési idő. Egy 11.000 gyereket követő kutatás azt találta, hogy 3 éves korban a rendszertelen lefekvés rosszabb matematikai, olvasási képességeket és téri tudatosságot eredményez később.
7. Minimalizáld a gyerek TV nézését!
Két éves kor előtt legjobb, ha a gyerek egyáltalán nem néz TV-t, utána pedig jobb, ha maximum napi két órát. Egy kanadai kutatás arra jutott, hogy a TV nézéssel töltött extra órák 2 és fél éves korban, később a gyerek szókincsében és matematikai képességeiben fejtik ki negatív hatásukat.
8. Ami a gyereknek jó, neked is jó
Egy 2013-as kutatás szerint azok a szülők, kiknek attitűdje gyerekközpontú, boldogabbak és több értelmét látják életüknek. A gyerekközpontú attitűd természetesen nem a gyerek minden kívánságának lesését jelenti, hanem valódi érdekeinek előtérbe helyezését. Ez az eredmény azt támasztja alá, hogy a mások felé gyakorolt törődés saját jólétünkben tükröződik.