Az időskori demencia egyik oka
Az Alzheimer-kór egy degeneratív neurokognitív betegség, a demencia leggyakoribb oka az időseknél. Hosszú lefolyása alatt az egyén emlékezete, ítélőképessége, kogníciója és tanulási képessége kopik meg. Kihat az egyén gondolkodására, hangulatára, viselkedésére és végső soron személyiségére.
Az Alzheimer-kórt jellemzi még a nyelvhasználat leromlása, zavarodottság, nyugtalanság. A hatvan feletti korosztályban fordul elő a leggyakrabban, de néha fiatal felnőtteknél is megjelenhet. A 65 és 75 év közöttiek mintegy 5%-a szenved Alzheimer-kórtól, aminek a megjelenési valószínűsége a korral növekszik. A 85 év felettiek közel 50%-ánál fordul elő a betegség.

Nem a normális öregedés része
Gyakorisága ellenére nem mondható az öregedés normális velejárójának, illetve nem összetévesztendő az idős korral olykor természetesen megjelenő kognitív lassultsággal. A betegség korai jeleinek sokszor azért sem tulajdonítanak nagy jelentőséget, mert a normál öregedésnek is részei lehetnek. Ilyen korai jel lehet a feledékenység, a megszokott feladatok elvégzésében mutatkozó nehézség, tájékozódási, probléma megoldási nehézség, illetve hangulat változás.
A diagnózishoz szükséges feltételek
- A tanulás és a memória egyértelmű romlása
- A tünetek progresszív jellegűek, tehát a romlás folyamatos és egy bizonyos ütemben történik(tehát nem ugrásszerű a változás)
- A kogníció fokozatos romlása
- Más neurodegeneratív, vaszkuláris, vagy mentális betegség nem áll fenn
Súlyosabb esetre utal, ha ezek a tünetek kiegészülnek az önálló életre való képesség hiányával, valamint ha a felmenők közt is volt hasonló tünetegyüttes.
Az Alzheimer enyhe stádiumában előfordulhat depresszió, vagy apátia. Közepesen súlyos stádiumban hallucinációk, képzelgések is megjelennek a nagyobb irritabilitás és agitáció mellett. Előrehaladott Alzheimernél problémát okozhat a járás, a nyelés és hirtelen izomrángások mutatkozhatnak.
Az életminőséget lehet javítani
Az Alzheimer-kór nem gyógyítható, a sérült funkciók nem visszaállíthatók és a betegség progresszív természete sem állítható meg, viszont egyes tüneteket meg lehet célozni az életminőség javítása érdekében. Tehető ez különböző gyógyszerek használatával, az otthoni környezet átalakításával, hogy az a beteghez jobban alkalmazkodjon, illetve a család támogatásával.
Források:
Mindig is bennem volt a vágy, hogy jobban megismerjem az emberi lélektant és ezt valamilyen segítő szakmában jóra fordítsam. Így kerültem a pszichológia tanulás hosszadalmas, de hálás útjára. Célom leginkább a táplálkozás, a mindennapi szokások és pszichológia közti kapcsolatot boncolgatni. Cikkeinknek főként az “ép testben ép lélek” gondolat szolgál alapul, én főként az utóbbi megértésére próbálok majd egy kis rálátást adni írásaimmal, mindezt elsősorban nem azzal a szándékkal, hogy tanácsot adjak, hanem hogy a nagyobb tudatosság és önismeret fontosságát hirdessem. A leírtak átgondolásának és felhasználásának lehetősége már a kedves olvasóé.
Bármilyen kérdés adódna vedd fel velünk a kapcsolatot az info [kukac] tisztanelni.hu e-mail címen vagy a FaceBook oldalunkon keresztül: TisztanElni a FaceBookon
Legyen szép napod!