Megdöbbentő adatok
„A Földön megközelítőleg 1 milliárd ember dohányzik, és közülük évente 5 millióan bele is halnak szenvedélyükbe”- írja a KSH online magazinja. Érdekes, hogy míg a dohányzás több száz éves múltra tekint vissza, 1950-ig egyáltalán nem gondolták károsnak az egészségre. A dohányzást ma már ismert negatív hatásai teszik a második vezető halálokká. A WHO szerint az összes halálozás 15%-ban játszik szerepet. A dohányosok fele a dohányzás következményében hal meg, életük átlagosan 8 évvel rövidül meg a nem dohányzókéhoz képest. Európa élen jár a dohányosok számában, egy átlag európai dohányos évi több mint 2500 szálat szív el.

Az Unióban egyébként Magyarország tüdőrák halandóságban az első, és minden egyéb dohányzással összeköthető statisztikában az élmezőnyben jár. A férfiak körében nálunk is valamivel népszerűbb szokásról érdemes még megjegyezni, hogy mutat némi összefüggést az iskolai végzettséggel. Az érettségivel nem rendelkezők közel 35%-a számít rendszeres dohányosnak, míg a felsőfokú végzettséggel rendelkezők közt ez a szám kicsit több, mint 11%. Szintén megdöbbentő adat, hogy itthon a 15-17 évesek közel 10%-a rendszeresen dohányzik.
Mentális nehézségek
A depresszióval, szorongásos zavarral, vagy egyéb mentális betegséggel küzdők nagyobb arányban dohányoznak, mint a társadalom többi része. A dohányzás tehát egy fajta megküzdési stratégia része, ám téves azt hinni, hogy valóban segítséget nyújt. A szokást viszont fenntartja, hogy dohányban megtalálható nikotin rövid távon hozhat némi megkönnyebbülést azáltal, hogy elvonja figyelmünket kellemetlen érzéseinkről. A függőség kialakulása után ez a megkönnyebbülés a mentális és fizikai sóvárgás kielégítéséből származik.
Leszokás
A dohányzás elhagyása bármilyen korban segíti az egészségünket, minél hamarabb tesszük ezt meg természetesen annál jobb. A leszokást több alternatíva segítheti. A nikotin rágók, tapaszok igen népszerűek a leszokni kívánók körében. Ezek a termékek az elvonási tünetek kezelést célzottak segíteni. Kombinálásuk viselkedésterápiával, pszichoterápiával, önsegítő csoportokban való részvétellel már nagy esélyt jelent a leszokásra. Utóbbiak jelentősége nem elhanyagolható, hiszen a függőség mögött sokszor valamilyen lelki probléma áll.
Források:
Mindig is bennem volt a vágy, hogy jobban megismerjem az emberi lélektant és ezt valamilyen segítő szakmában jóra fordítsam. Így kerültem a pszichológia tanulás hosszadalmas, de hálás útjára. Célom leginkább a táplálkozás, a mindennapi szokások és pszichológia közti kapcsolatot boncolgatni. Cikkeinknek főként az “ép testben ép lélek” gondolat szolgál alapul, én főként az utóbbi megértésére próbálok majd egy kis rálátást adni írásaimmal, mindezt elsősorban nem azzal a szándékkal, hogy tanácsot adjak, hanem hogy a nagyobb tudatosság és önismeret fontosságát hirdessem. A leírtak átgondolásának és felhasználásának lehetősége már a kedves olvasóé.
Bármilyen kérdés adódna vedd fel velünk a kapcsolatot az info [kukac] tisztanelni.hu e-mail címen vagy a FaceBook oldalunkon keresztül: TisztanElni a FaceBookon
Legyen szép napod!